Hírek

Elérhetőségek

A SZÉN-MONOXID-MÉRGEZÉS

Amint beáll a hideg, és nyárról őszre, nyitott ablakról csukottra váltunk, folyamatosan emelkedik a gázbalesetekkel, szén-monoxid-mérgezésekkel kapcsolatos hírek száma.

A szén-monoxid-mérgezés a téli szezon egyik legjellemzőbb veszélye, amely a lakás légterébe legtöbbször a kéményen, vagy a tüzelőberendezésen keresztül kerülhet. A nem megfelelően működő, vagy elhanyagolt állagú kéményből az égéstermék (füstgáz) visszaáramlik a lakásba, míg a nem kellően tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekből, az elszennyeződött fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből közvetlenül is juthat szén-monoxid a lakótérbe. Szintén növeli a baleset kockázatát, ha nem gondoskodunk a gázkészülék üzemeléséhez szükséges levegő utánpótlásáról.  A szén-monoxid veszélye abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, a levegőnél szinte alig könnyebb, nem irritáló gáz, amely levegővétellel kerül a szervezetbe. Mérgező hatása azzal magyarázható, hogy a vér hemoglobinjában található vasatomokkal stabil komplexet, szén-monoxid-hemoglobint képez. Ezzel az agy és a többi belső szerv oxigénfelvételét és oxigénellátását akadályozza. A hemoglobin akkor is megköti a szén-monoxidot, ha a levegő szén-monoxid tartalma csekély. 250-szer nagyobb affinitással kötődik a vér hemoglobinjához, mint az oxigén. A magas szén-monoxid-koncentráció perceken belül halált okozhat! Az áldozatot rosszullét fogja el, mozgásképtelenné válik, nem tud magán és a családján segíteni, képtelen az adott helyiséget elhagyni.

A szén-monoxid-mérgezés tünetei:
- Enyhe mérgezés: enyhe fejfájás, szédülés, hányinger, tüsszentés
- Közepes mérgezés: erős fejfájás, erős szédülés, gyors szívdobogás
- Erős mérgezés: ájulás, nehéz levegővétel, súlyosabb esetekben halál


Megelőzésként:
- Gázkészülékeinket évente egyszer SZAKEMBERREL vizsgáltassuk felül, ellenőriztessük.
- Kérjük ki szakember véleményét szagelszívó vásárlása, vagy műanyag nyílászárók beépítése esetén. Ha szükséges, használjunk a lakószobában légbevezetőt, a vizes helyiségekben légelvezetőt.
- A kémények állapotát RENDSZERESEN ellenőriztessük.
- Kérjünk évente felülvizsgálatot gázkészülékeinkhez (kazán, bojler, konvektor). Tévedés azt hinni, hogy a bojler nem szivároghat, vagy nem okozhat balesetet.
- Ne tároljunk tűzveszélyes folyadékot a kazán közelében.
- Napjainkban egyre elterjedtebb a szén-monoxid-érzékelő használata, ez igen hasznos eszköz, tanácsos a lakás egyik frekventáltabb helyiségében elhelyezni.

Épületen kívüli berendezés használata esetén:
A legkézenfekvőbb megoldás, ha a fűtőberendezést és kéményt úgy helyezzük el, hogy ne legyen közvetlen kapcsolata a lakótérrel. Tudnivaló, hogy nem minden épület esetében valósítható meg a különálló kazánhelyiséggel kialakított központi fűtés.
 

Épületen belüli berendezés használata során, de a légtérkapcsolat kizárva:
Az épületen belül elhelyezett zárt égésterű, úgynevezett „C” típusú gázkészülékek működésük során nem a helyiség levegőjét használják, hanem a kültérből közvetlenül szívják be a levegőt, ezért üzembiztos működésük mellett a lakótérben szén-monoxid jelenlétével nem kell számolni.

Épületen belüli berendezés használata és közvetlen légtérkapcsolat:
A nyílt égésterű és kéménybe nem kötött („A” típusú), valamint a nyílt égésterű és kéménybe kötött („B” típusú) gázkészülékek működésük során a helyiség levegőjét használják. Ezért alapvetően befolyásolja megbízható működésüket a helyiségek építészeti kialakítása és használata.
Aki „A” vagy „B” típusú gázkészülékkel rendelkezik és fokozott légzárású nyílászárók beépítését vagy a meglévő nyílászárók tömítését, esetleg elszívó/szellőző ventilátorok beépítését tervezi, annak előzetesen terveket kell készíttetnie arra jogosult tervezővel, és azokat jóvá kell hagyatnia a területileg illetékes gázszolgáltatóval (elosztói engedélyes).
 
Felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy gázüzemű vagy vegyes tüzelésű fűtési technikák esetén, fokozott figyelmet fordítsanak arra, hogy az új típusú nyílászárók megfelelő szellőzőnyílással legyenek ellátva. A szigetelés és a szellőzés hiteles szakemberek által történő beszereltetése szükséges. Régebbi típusú nyílászárók esetén felülvizsgálatot, ellenőrzést érdemes előirányozni. Ez fokozottan fontos azoknál az ingatlanoknál, ahol konyhai elszívó berendezés működik, ugyanis az elszívó működése alatt fellépő depresszió miatt a kéményből az égéstermék visszaáramolhat a lakótérbe.


Tegyen Ön is családja biztonságáért! Előzze meg, hogy otthonában, környezetében szén-monoxid-mérgezés alakulhasson ki!